img not found
img not found

Rachunek za prąd i gaz w 2023 roku?

Ustawodawca wprowadza w 2023 roku środki nadzwyczajne, które mają na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparcie niektórych odbiorców. Zgodnie z projektem ustawy, abonenci energii elektrycznej będą mieli gwarantowaną cenę netto w wysokości 693 zł/MWh.

Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest przekroczenie określonych limitów zużycia rocznego. W zależności od składu rodziny, limity zużycia rocznego wynoszą od 2 tys. kWh do 3 tys. kWh. Ponadto, jeśli w domostwie mieszka osoba lub osoby z niepełnosprawnościami, limit zużycia energii elektrycznej wzrasta do 2,6 tys. kWh. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, gwarantowana cena energii elektrycznej będzie zdecydowanie niższa od cen rynkowych. Wprowadzenie takiego rozwiązania w 2023 roku jest kolejnym krokiem w kierunku ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców.

Gwarantowana cena netto w wysokości 693 zł/MWh będzie obowiązywać tych, którzy przekroczą określone limity zużycia rocznego. W zależności od składu rodziny, wynoszą one od 2 tys. kWh do 3 tys. kWh. Zastosowanie takiego rozwiązania ma na celu zapewnienie abonentom dostępu do taniej energii elektrycznej. Jest to ważny krok w kierunku poprawy jakości życia i zapewnienia dostępu do odpowiednio zbilansowanej diety energetycznej.

Ceny energii elektrycznej w 2023 r.

W 2023 r. ceny energii elektrycznej będą dla niektórych z nas niestety wyższe. W związku z wprowadzeniem nowych cenników, wszystkie odbiorcy, których zużycie przekroczy określony limit, będą musieli liczyć się ze wzrostem rachunków. Dotyczy to odbiorców indywidualnych, którzy w ciągu roku zużyją więcej niż 2000 kWh (2600 kWh w przypadku kart dużej rodziny, 3000 kWh w przypadku rodzin z osobami niepełnosprawnymi). Warto przy tym pamiętać, że nowa cena maksymalna za 1 kWh wyniesie 0,693 zł, a do tego należy doliczyć opłaty dystrybucyjne, podatek akcyzowy oraz podatek VAT.

Przeciętne gospodarstwo domowe, które w ciągu roku zużyje ok. 2500 kWh, może się spodziewać wzrostu miesięcznego rachunku o ok. 80-90 zł. W obecnym roku wszyscy odbiorcy energii elektrycznej powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje zużycie prądu. Osoby, których roczne zużycie przekroczy określony limit, powinny się liczyć z wyższymi rachunkami w przyszłym roku. W związku z wprowadzeniem nowych cenników, cena maksymalna za 1 kWh wyniesie 0,693 zł, a do tego należy doliczyć opłaty dystrybucyjne, podatek akcyzowy i podatek VAT. Te wszystkie składniki mogą wygenerować wzrost miesięcznego rachunku o ok. 80-90 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego 2500 kWh. Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto odpowiednio zarządzać swoim zużyciem energii elektrycznej.

Kogo dotyczy zamrożenie cen prądu?

Zamrożenie cen prądu jest wyjątkowo korzystne dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tej inicjatywie, odbiorcy energii elektrycznej mogą liczyć na oszczędności w zakresie opłat za prąd. Pozytywny wpływ tego mechanizmu dotknie niemal wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Od 1 stycznia 2023 roku, wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w Polsce będą korzystać z mechanizmu zamrożenia cen prądu. Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie oszczędności dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Aby skorzystać z tego mechanizmu, odbiorcy energii elektrycznej będą musieli zużyć energię elektryczną w 2023 roku w takim samym zakresie, jaki zużyli w roku ubiegłym. Mechanizm ten będzie miał istotne znaczenie dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w naszym kraju, bowiem pozwoli im na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Zamrożenie cen prądu oznacza, że opłaty za prąd nie wzrosną w 2023 roku. Jest to wyjątkowa okazja, aby zaoszczędzić pieniądze i zredukować koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej. Wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w naszym kraju powinni zapoznać się

Polskie Ministerstwo Energii podjęło działania mające na celu zapewnienie oszczędności dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w kraju. Inicjatywa ta nosi nazwę „Zamrożenie cen prądu” i ma na celu zapewnienie odbiorcom energii elektrycznej możliwości korzystania z taryfy obowiązującej w roku 2022 w roku 2023. Aby skorzystać z mechanizmu zamrożenia cen prądu, odbiorcy energii elektrycznej będą musieli utrzymać swoje zużycie energii elektrycznej na poziomie nieprzekraczającym zużycia z roku ubiegłego. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie miała pozytywny wpływ na wszystkich odbiorców energii elektrycznej w naszym kraju.

O ile wzrosną rachunki gospodarstw przekraczających limity?

Zmiany w przepisach dotyczących VAT na energię elektryczną oraz opłat dystrybucyjnych, które mają wejść w życie w 2023 r., wpłyną na wzrost rachunków gospodarstw przekraczających limity. Według naszych obliczeń, rachunki te mogą wzrosnąć nawet o 40%. Szacuje się, że wiele gospodarstw domowych po wejściu w życie nowych przepisów będzie musiało liczyć się z wyższymi rachunkami. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrost podatku VAT na poziomie 23% oraz opłaty dystrybucyjnej, które wpływają na wzrost cen energii elektrycznej. Aby zminimalizować wpływ wzrostu rachunków, gospodarstwa domowe powinny zacząć kontrolować i optymalizować swoje zużycie energii. Rząd z kolei powinien przyjąć nowe programy, które pomogą obywatelom w radzeniu sobie ze wzrostem kosztów. Niezależnie od tego, wszyscy powinniśmy korzystać z energii odnawialnej, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko i obniżyć rachunki.

Nowe przepisy wprowadzone w ramach Tarczy Antyinflacyjnej prawdopodobnie spowodują wzrost rachunków za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Gospodarstwa te powinny zacząć optymalizować swoje zużycie energii, a także wykorzystywać odnawialne źródła energii, aby obniżyć swoje rachunki. Rząd powinien wprowadzić programy, które pomogą obywatelom w radzeniu sobie ze wzrostem kosztów.

Ceny gazu w 2023 r.

W ostatnim czasie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla dostawcy gazu – PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) oraz operatora systemu dystrybucyjnego – Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Taryfy te będą obowiązywać do końca marca 2023 roku. W związku z ciężką sytuacją na rynku gazu i powiązanymi z tym wysokimi cenami tego surowca, cena gazu zostaje ustalona na poziomie z roku 2022, czyli 200,17 zł/MWh. Wraz z wprowadzeniem podatku VAT w wysokości 23%, rachunki za gaz prawdopodobnie ulegną niewielkiej podwyżce.

Według obowiązujących przepisów, taryfy na sprzedaż gazu do gospodarstw domowych będą zatwierdzane przez URE do 2027 roku. Po tym czasie, ceny gazu będą ustalane już tylko i wyłącznie przez dostawcę i nie będą ograniczone przez regulatora. Sytuacja na rynku gazu ziemnego w Polsce jest obecnie trudna i wywołuje wiele problemów. Aby ułatwić życie odbiorcom, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził stałe taryfy dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Dzięki temu ceny gazu zamrożone zostaną na poziomie z roku 2022, a rachunki za “błękitne paliwo” ulegną niewielkiej podwyżce z powodu wprowadzenia podatku VAT. Jednak dla przyszłości, należy przygotować się na podwyżki, gdyż taryfy dla odbiorców domowych będą zatwierdzane dopiero do 2027 roku. Co więcej, w każdej chwili ceny gazu mogą ulec zmianie i nie będą one ograniczone przez regulatora.

Jak uchronić swój budżet domowy przed podwyżkami?

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych. Nie tylko są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, ale także pozwalają uzyskać oszczędności finansowe. Instalacja fotowoltaiczna, która wykorzystuje energię słoneczną, jest jednym z najlepszych sposobów na uchronienie się przed wzrostem cen energii. Poprzez zastosowanie dobrej jakości paneli słonecznych, domy mogą zacząć produkować swoją własną energię elektryczną i wykorzystać ją do własnych potrzeb. Instalacja fotowoltaiczna może być łatwo dołączona do istniejącego systemu elektrycznego i jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na uzyskanie energię odnawialną. Korzyści z instalacji fotowoltaicznej są ogromne. Oprócz oszczędności finansowych, domy mogą również wyprodukować wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Dodatkowo, jest to świetny sposób na zmniejszenie wpływu na środowisko, ponieważ energia słoneczna nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Korzyści, jakie niesie ze sobą instalacja fotowoltaiczna, są nie do przecenienia. Dlatego też, jeśli chcesz ochronić swój budżet domowy przed wzrostem cen energii, inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest idealnym rozwiązaniem. Inwestycja ta może się zwrócić w ciągu kilku lat, zapewniając oszczędności przez cały okres użytkowania." Ceny energii stale rosną, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na ochronę swojego budżetu domowego. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika pozwala uzyskać niezależność energetyczną i oszczędności finansowe, a także przyczynia się do ochrony środowiska. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia domowi dostęp do nieograniczonej ilości energii słonecznej.

Wykorzystując panele słoneczne, energia ta jest przekształcana w energię elektryczną i wykorzystywana do oświetlenia, ogrzewania lub innych potrzeb domowych. Konieczne jest podłączenie instalacji do istniejącego systemu elektrycznego, by móc w pełni wykorzystać jej zalety. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może się zwrócić już po kilku latach, a korzyści finansowe będą trwały przez cały okres użytkowania. Instalacja fotowoltaiczna jest więc doskonałym sposobem na ochronę domowego budżetu przed wzrostem cen energii. Dodatkowo, jest to świetny sposób na ochronę środowiska, ponieważ energia słoneczna nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Wykorzystując panele słoneczne, energia ta jest przekształcana w energię elektryczną i wykorzystywana do oświetlenia, ogrzewania lub innych potrzeb domowych.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Powiązane tagi: Piec na biomase Ogrzewnie

Pozostałe, rekomendowane artykuły

obraz

GreenMAX GreenMAX (22)6022757 biuro@greenmax.pl