img not found
img not found

Dofinansowanie Czyste Powietrze w pigułce

Poziom zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach wciąż przekracza normę – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zbyt duża emisja gazów cieplarnianych również ma destrukcyjny wpływ na naszą planetę. To jeden z powodów, dla których powstał program Czyste Powietrze, zapewniający dofinansowania na wymianę źródła ciepła w jednorodzinnych budynkach.

Program Czyste Powietrze
– czym właściwie jest?

Czyste Powietrze to rządowy program priorytetowy, który ma potrwać do 2029 roku. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Mają to umożliwić specjalne dofinansowania wymiany źródeł ciepła na piece gazowe, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Wymiana domowych pieców z przestarzałych i nieekologicznych na te nowoczesne, które spełniają wszelkie normy, ma zredukować ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – kto może
się o nie ubiegać?

Zamów bezpłatny kontakt z doradcą
  • do 66 000 zł dla poziomu podstawowego – przysługuje on osobom o rocznym dochodzie do 135 tysięcy złotych;

  • do 59 000 zł i do 99 000 zł (dotacja z prefinansowaniem) dla poziomu podwyższonego – dotyczy on gospodarstw domowych, których mieszkańcy nie zarabiają miesięcznie więcej niż 1894 zł na osobę dla domu wieloosobowego i 2651 zł na osobę dla domu jednoosobowego;

  • do 79 000 zł do 135 000 zł(dotacja z prefinansowaniem) dla najwyższego poziomu dofinansowania – dotyczy on gospodarstw domowych, w których przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wyższa kwota dofinansowania przysługuje również osobom, które mają potwierdzone zaświadczeniem prawo do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jak uzyskać dofinansowanie?

O dofinansowanie programu Czyste Powietrze może ubiegać się każdy właściciel bądź współwłaściciel budynku jednorodzinnego. Ponadto mogą z niego korzystać właściciele lokali mieszkalnych posiadających księgę wieczystą, wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Nabór wniosków trwa bez przerwy, a dofinansowanie przyznawane jest w dwóch formach – dotacji na wymianę źródła ciepła, jak również dotacji na częściową spłatę kredytu na zakup nowego pieca bądź montaż fotowoltaiki. Dofinansowanie Czyste Powietrze może wynosić:

W celu uzyskania dofinansowania Czyste Powietrze należy złożyć stosowny wniosek. Jest to możliwe na kilka różnych sposoby – za pośrednictwem strony gov.pl, przy użyciu Portalu Beneficjenta lub bezpośrednio w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wersji papierowej.

W przypadku dwóch pierwszych opcji również należy dostarczyć wydrukowane i podpisane dokumenty do WFOŚiGW. Podania o dofinansowania rozpatrywane są do 30 dni od dnia ich wpływu w przypadku wniosków o dotację gotówkową, do 14 dni w przypadku wniosków o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu oraz do 14 dni od daty wpływu podania o dotację z prefinansowaniem.

Pompy ciepła to gwarancja komfortu oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, możemy zatroszczyć się o środowisko!

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Powiązane tagi: Energia elektryczna Fotowoltaika

Pozostałe, rekomendowane artykuły

obraz

GreenMAX GreenMAX (22)6022757 biuro@greenmax.pl