img not found
img not found

Piec na pellet – czy wiesz, jak działa?

Kotły na pellet to coraz częściej wybierana forma ogrzewania domów jednorodzinnych. Ich zaletą jest przede wszystkim wydajność, łatwość obsługi oraz fakt, że są one przyjazne środowisku naturalnemu. Jeśli jeszcze nie wiesz, w jaki sposób działa piec na pellet, dziś przyjrzymy się temu tematowi z bliska!

Piec na pellet – wygodny
system bezobsługowy

Produkowane obecnie piece na pellet posiadają taką konstrukcję, która zapewnia wygodną, prostą obsługę. Działanie tego rodzaju kotłów opiera się na palniku z elektryczną zapalarką, który włącza się w sposób automatyczny lub przy użyciu przycisku. Nie ma potrzeby ręcznego rozpalania w piecu – do zadań użytkownika należy wyłącznie ustawienie odpowiedniej temperatury i uzupełnianie zasobnika paliwem, czyli pelletem.

Sam pellet jest paliwem stałym pozyskiwanym z odpadów drzewnych – m.in. wiór i trocin – oraz pozostałości z produkcji leśnej i rolnej. Występuje on w formie wałków z granulatu sprasowanych pod wysokim ciśnieniem.

W jaki sposób działa
kocioł na pellet?

Zamów bezpłatny kontakt z doradcą

Podajnik po uruchomieniu pobiera odpowiednią ilość pelletu i przekazuje go do palnika – wówczas rozpoczyna się rozpalanie. Proces spalania o charakterze ciągłym nie trwa długo – paliwo w postaci pelletu jest wyjątkowo łatwopalne.

Kiedy temperatura wody w piecu osiągnie określony poziom, podajnik uruchamia się ponownie, a płomienie gasną. Wentylator oczyszcza wówczas palnik, a resztki popiołu przekazuje do popielnika. Dzięki temu nie ma możliwości zapchania się kotła. Jedyną czynnością, którą należy wykonać ręcznie, jest więc pozbycie się resztek popiołu – choć można to zrobić także automatycznie.

Piec na pellet – kluczowe zalety

Przejście na ogrzewanie domu przy użyciu pieca na pellet wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim, to niezwykle łatwe w obsłudze urządzenie. Jego dużą zaletą jest również duża wydajność – pellet to paliwo o wysokiej kaloryczności. Dzięki temu, że kocioł tego rodzaju wykorzystuje pozostałości drzewne jako paliwo, stanowi wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Umożliwia on znaczne obniżenie emisji CO2 oraz substancji smolistych. Choć sama inwestycja w piec nie należy do najtańszych, późniejsza eksploatacja nie musi generować tak dużych kosztów – ilość zużywanego paliwa można bowiem dopasować do aktualnych warunków pogodowych. Chcąc zmienić sposób ogrzewania domu na piec na pellet, można dodatkowo ubiegać się o bezzwrotną dotację w ramach programu Czyste Powietrze. .

Kolejnym atutem pieca na pellet jest oszczędność czasu – wynika ona z braku potrzeby jego ręcznego obsługiwania. Co więcej, uzupełnianie podajnika pelletem konieczne jest zaledwie co kilka dni. Kocioł generuje bardzo niewielkie ilości pyłu, co pozwala zachować czystość w kotłowni, a sam popiół może być stosowany jako nawóz dla wielu roślin. Piece na pellet wyróżniają ponadto kompaktowe rozmiary, dzięki którym nie zajmują one wiele przestrzeni, a także wyjątkowo cicha praca

Pompy ciepła to gwarancja komfortu oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, możemy zatroszczyć się o środowisko!

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Powiązane tagi: Piec na biomase Ogrzewnie

Pozostałe, rekomendowane artykuły

obraz

GreenMAX GreenMAX (22)6022757 biuro@greenmax.pl