img not found
img not found

Czy wiesz jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to wyjątkowo ekologiczne, energooszczędne i przystępne cenowo rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Pierwsze tego rodzaju urządzenia wykorzystywano już w latach 40. ubiegłego wieku! Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła i co wyróżnia ją na tle innych jego źródeł? Sprawdźmy!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła stanowi doskonałą alternatywę dla starych pieców zanieczyszczających powietrze. Wchodzi ona w skład systemu, który obejmuje dodatkowo źródło dolne oraz źródło górne. Pierwsze z nich to miejsce, z którego pobierana jest energia – np. powietrze, grunt czy wody gruntowne. Źródło górne to z kolei instalacja grzewcza – m.in. ogrzewanie ścienne, podłogowe lub sufitowe.

Pompa ciepła to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie, które prawidłowo dobrane zapewnia ciepło w domu przez cały okres zimowy. To nie wszystko – urządzenie jest również w stanie ochłodzić domowe wnętrza w upalne letnie dni. Co więcej, wykorzystuje się je także do podgrzewania wody użytkowej oraz tej znajdującej się w domowym basenie. Pompa ciepła to niemal bezobsługowe źródło ciepła, które sprawdza się w domach o różnej powierzchni.

Pompa ciepła – na jakiej zasadzie działa?

Zamów bezpłatny kontakt z doradcą

Pewnie niejeden raz zastanawiałeś się, w jaki sposób właściwie działa pompa ciepła. Już wyjaśniamy! Urządzenie pobiera energię cieplną z otoczenia budynku – np. z gruntu lub powietrza – a następnie przenosi je do instalacji grzewczej i zmienia ją w formę użyteczną. Temperatura i ciśnienie jednostki zewnętrznej rośnie, czynnik zmienia się w formę gazową, a po trafieniu do skraplacza oddaje ciepło do odbiorników ciepła.

Spadek temperatury i ciśnienia czynnika w postaci ciekłej skutkuje ponownym rozpoczęciem całego cyklu. Pompę ciepła można podłączyć do instalacji elektrycznej lub wykorzystać prąd, który wytworzyły panele fotowoltaiczne. W drugim przypadku możliwe jest dodatkowe zmniejszenie kosztów ogrzewania. Działanie pompy możemy śmiało porównać do odwrotnego działania lodówki. Ta oddaje ciepło z chłodzonych produktów na zewnątrz, z kolei pompa ciepła – przekazuje je z zewnątrz do ogrzewanych domowych wnętrz.

Zalety korzystania z pompy ciepła

Ogrzewanie domu i wody za pomocą pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest spora oszczędność – urządzenie pozwala znacząco obniżyć zużycie energii, a tym samym – opłaty za ogrzewanie. Dużym atutem pompy ciepła jest również to, że nie wymaga ona składowania materiałów grzewczych – np. węgla – i nie zajmuje wiele miejsca.

Sam jej montaż jest wyjątkowo prosty i nieinwazyjny, a codzienne użytkowanie – wygodne i ciche. Co więcej, dom ogrzewany przy użyciu pompy nie musi posiadać komina. Urządzenie można zamontować nie tylko w całkiem nowych, ale również w modernizowanych budynkach.

Pompy ciepła to gwarancja komfortu oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, możemy zatroszczyć się o środowisko!

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Powiązane tagi: Piec na biomase Ogrzewnie

Pozostałe, rekomendowane artykuły

obraz

GreenMAX GreenMAX (22)6022757 biuro@greenmax.pl