img not found
img not found

Modernizacja budynku - co to jest? jakie dofinansowanie można otrzymać

W ostatnich latach w Polsce coraz większą popularność zdobywają programy dotyczące modernizacji budynków. Wraz z rosnącymi kosztami energii, koniecznością redukcji emisji zanieczyszczeń oraz wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa, inwestowanie w efektywność energetyczną budynków staje się coraz bardziej opłacalne i atrakcyjne.

Co oznacza modernizacja budynku?

To proces polegający na wprowadzeniu zmian w istniejącej konstrukcji budynku, mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej oraz wydajności. Zmiany mogą obejmować m.in. wymianę źródeł ciepła, ocieplenie ścian, dachu oraz podłogi, modernizację systemu wentylacyjnego i wymianę okien. Dzięki tym działaniom budynek staje się bardziej energooszczędny, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ochronę środowiska. Koszty związane z modernizacją budynku mogą być różne i zależą od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, stopień jego zużycia oraz wybrane rozwiązania.

W Polsce modernizacja budynków jest wspierana przez wiele programów i instytucji. Jednym z najważniejszych programów jest "Czyste Powietrze", który ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez modernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Program ten oferuje dofinansowanie na inwestycje związane z termomodernizacją, wymianą źródeł ciepła, modernizacją instalacji grzewczych oraz termomodernizacją budynków użyteczności publicznej.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można otrzymać dofinansowanie na wiele działań związanych z modernizacją budynków. W zależności od rodzaju działania, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie od 40% do 100% kosztów inwestycji zaliczamy do nich: docieplenie ścian, dachu, stropu, podłogi oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto, program obejmuje również dofinansowanie wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne, takie jak np. pompy ciepła, piece na pellet, biomasę.

Przykładowe rodzaje prac objętych dofinansowaniem w ramach programu "Czyste Powietrze" to:

Zamów bezpłatny kontakt z doradcą

1. Termomodernizacja budynku - czyli poprawa izolacji termicznej budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenie dachu. Dzięki tym działaniom można znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną i zmniejszyć koszty ogrzewania.

2. Wymiana kotła na bardziej efektywny - stary, zużyty kocioł może być jednym z największych źródeł strat energii w budynku. Wymiana kotła na nowszy i bardziej efektywny pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.

3. Montaż pompy ciepła - to urządzenie, które pobiera energię z powietrza, wody lub ziemi i przekształca ją w energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania budynku oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Montaż pompy ciepła pozwala na oszczędności na kosztach ogrzewania oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

4. Montaż instalacji fotowoltaicznej - to instalacja, która zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Dzięki temu można produkować własny prąd, co pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

5. Montaż kolektorów słonecznych - to urządzenie, które zamienia energię słoneczną w energię cieplną, wykorzystywaną do produkcji ciepłej wody użytkowej. Montaż kolektorów słonecznych pozwala na oszczędności na kosztach ogrzewania wody i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" można otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki. W przypadku dotacji, środki są wypłacane jednorazowo po zakończeniu prac, natomiast w przypadku pożyczki, jej spłata jest rozłożona na okres od 5 do 15 lat Warto zwrócić uwagę, że w ramach programu "Czyste Powietrze" dofinansowanie można otrzymać nie tylko na same prace, ale także na niezbędne materiały oraz na koszty nadzoru i koordynacji prac.

Program "Mój prąd" a termomdernizacja

Kolejnym programem, który warto wziąć pod uwagę, jest program "Mój Prąd", który umożliwia dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych, co pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Program skierowany jest do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Podsumowując, modernizacja budynku to ważny krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. W Polsce istnieje wiele programów dofinansowania modernizacji – my omówiliśmy tylko niektóre z nich, , które pozwalają na zmniejszenie kosztów inwestycji oraz zwiększenie korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Dzięki tym programom, coraz więcej osób decyduje się na modernizację swojego domu lub mieszkania, co wpływa na poprawę jakości życia i stanu środowiska naturalnego.

Warto także pamiętać, że pomagamy w uzyskaniu dofinansowania na modernizację budynków. Zajmiemy się wypełnieniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz w uzyskaniem pozytywnej decyzji. Dzięki temu możesz zyskać dodatkowe środki na modernizację swojego domu lub budynku.

Zachęcamy do skorzystania z usług GreenMAX i przekonania się o ich wysokiej jakości oraz skuteczności. Dzięki nim, Twój budynek będzie bardziej energooszczędny i ekologiczny, a Ty zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej.

Porozmawiaj z naszym ekspertem

Powiązane tagi: Piec na biomase Ogrzewnie

Pozostałe, rekomendowane artykuły

obraz

GreenMAX GreenMAX (22)6022757 biuro@greenmax.pl